Assume that Ambrose Motor Corp. (AMC) estimates next year’s earnings before inte
ID: 375510 • Letter: A
Question
Assume that Ambrose Motor Corp. (AMC) estimates next year’s earnings before interest payments as $100 million, provided it does not lose a product liability lawsuit. The probability of a lawsuit is .02 and the payment if it occurs is estimated to be $50 million. From its $100 million in earning, Ambrose expects to pay $60 million on its interest and principal payments, leaving $40 million for shareholders - again provided the company does not lose a product liability suit. Ambrose is trying to decide how to finance risk associated with the potential liability suit.
Would an insurer be willing to provide this policy for the price AMC would be willing to pay? Explain.
Next, suppose that AMC’s insurer has an in-house legal expert on product liability who can reduce the probability of losing the lawsuit from .02 to .01. If the insurer’s premium loadings add an additional amount to the premium of 30% of the losses and loss adjustment expense, how much is the premium for $50 million of coverage, and would AMC be willing to pay it?
Explanation / Answer
Earning = 100 million.
Lawsuit probability =.02; payment= 50 million; intersts = 60 million
So net =100-60- 0.02*50= 39 million
Shareholders pay = 40 million
So, insurer may not be willing to provide policy.
Related Questions
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.