QUESTION 1 A product requires four steps, A ->B - >C -> D. One worker is assigne
ID: 385286 • Letter: Q
Question
QUESTION 1
A product requires four steps, A ->B - >C -> D. One worker is assigned to each step and the activity time for these steps are 9 min, 15 min, 18 min and 10 min, respectively. . Each worker works for 450 minutes/day. Assume steady state.
The capacities of steps A, B, C, D are respectively:
QUESTION 2
Suppose two additional workers are added, one to step B and other to step C. What is the capacity of the process?
QUESTION 3
Suppose two additional workers are added, one to step B and other to step C. The process is producing 40 units/day. What is the labor utilization?
QUESTION 4
Suppose there are four steps in series with capacities 20, 25, 14, and 45 units/day. What is the capacity of the whole process?
Explanation / Answer
Ans 1- capacity = Total time / time per task
Capacity of A= 450/9 =50 tasks
Capacity of B= 450/15 =30 tasks
Capacity of C= 450/18 = 25 tasks
Capacity of D = 450/10 =45 tasks
Ans2
New capacity at B = 30x2 =60
New capacity at C = 25x2 =50 tasks
Capacities of A and D remain same.
Process capacity is equal to lowest step capacity i.e. Capacity at D- 45 units
Ans3 -
Labor utilisation = output / max. Output possible
= 40 / 45 = 88.88%
Ans 4- Process capacity is equal to the capacity of the slowest step. In this case it is 14 per day.
Related Questions
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.