The electricity supplied in exercise 34 is transmitted over a line 80.0km long w
ID: 3892736 • Letter: T
Question
The electricity supplied in exercise 34 is transmitted over a line 80.0km long with a resistance of 0.80ohms/km.
a.) how many kilowatt-hours are saved in 5.00 hours by stepping up the voltage?
b.) At $0.15/kWh, how much of a savings (to the nearest $10) is this to all the consummers the line supplies in a 30 day month, assuming that the energy is supplied continuously?
Exercise 34 reads: "An ac generator supplies 20A at 440V to a 10,000V power line through a step-up transformer that has 150 turns in its primary coil. Transformer is 95% efficient". Only use this to answer my first question. Please show work, thanks
answers are a.) 128kWh and b.)$1840
Explanation / Answer
resistance of wire of length 80km = 80*.8=64 ohm
current in power line=I'=IV*.95/V'=0.836 A
energy dissipated when current is 20 A =W= 20^2*64 watt=25.6 kwatt
energy dissipated when corrent transfer is at .836 A=W'=.836^2*64= .0447 kwatt
a) energy saved in 5 h = (25.6-0.0447)x5 watt=127.7 kwatt h
b) energy saved in 30 days=(25.6-.0447)*30*24=18399.8kwatt h
savins in 30 days= eaergy saved X cost per uni energy(.15$)
18399.8*.15=2759.97 $
( answer that u have given for (b0 is wrong )
Related Questions
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.