An energy-efficient lightbulb, taking in 23.0 W of power, can produce the same l
ID: 3899320 • Letter: A
Question
An energy-efficient lightbulb, taking in 23.0 W of power, can produce the same level of brightness as a conventional lightbulb operating at power 100 W. The lifetime of the energy-efficient bulb is 10 000 h and its purchase price is $4.80, whereas the conventional bulb has lifetime 750 h and costs $0.48 per bulb. Determine the total savings obtained by using one energy-efficient bulb over its lifetime as opposed to using conventional bulbs over the same time period. Assume an energy cost of $0.20 per kilowatt-hour.
$
Explanation / Answer
total hours 10,000.
Cost of bulb
for 23w = $4.8
For conventional bulb =
No of bulbs
= 10,000/750 = 13.33
cost= 13.33 x 0.48 = $6.3984
Now lets calculate the Running Cost
23W x 10,000 x 0.2/1000 = $46
100W x 10,000 x 0.2 /1000 = $200
total saving
= 6.39 + 200-(4.8+46)
=$155.6
Related Questions
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.