A sculptor and his assistant stop for a break as they carry a marble slab of len
ID: 3901347 • Letter: A
Question
A sculptor and his assistant stop for a break as they carry a marble slab of length L = 1.86 m and mass 67.5 kg up the steps, as shown in the figure. The mass of the slab is uniformly distributed along its length. As they rest, both the sculptor and his assistant are pulling directly up on each end of the slab, which is at an angle of 30 with respect to horizontal. What are the magnitudes of the forces that the sculptor and assistant must exert on the marble slab to keep it stationary during their break?
A) 330.9 N , 330.9N
B) 331.9 N , 331.9N
C) 330.5 N , 330.5N
Sculptor Assistant 300Explanation / Answer
sum torque about bottom
m g L/2 cos(30) - F L cos(30) = 0
F = m g/2 = 67.5*9.81/2= 330.9 N
both will be the same so
so A)
Related Questions
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.