Cull Corporation uses a job-order costing system with a single plantwide predete
ID: 393023 • Letter: C
Question
Cull Corporation uses a job-order costing system with a single plantwide predetermined overhead rate based on machine-hours. The company based its predetermined overhead rate for the current year on total fixed manufacturing overhead cost of $308,000, variable manufacturing overhead of $2.60 per machine-hour, and 44,000 machine-hours. The company has provided the following data concerning Job X455 which was recently completed:
If the company marks up its unit product costs by 20% then the selling price for a unit in Job X455 is closest to: (Round your intermediate calculations to 2 decimal places.)
Number of units in the job 20 Total machine-hours 80 Direct materials $ 970 Direct labor cost $ 1,940Explanation / Answer
Estimated total manufacturing overhead cost = Estimated total fixed manufacturing overhead cost + (Estimated variable overhead cost per unit of the allocation base × Estimated total amount of the allocation base) = $308,000 + ($2.60 per machine-hour ×44,000 machine-hours) = $308,000 + $114,400 = $422,400
Predetermined overhead rate = Estimated total manufacturing overhead cost ÷ Estimated total amount of the allocation base = $422,400 ÷ 44,000 machine-hours = $9.60 per machine-hour
Overhead applied to a particular job = Predetermined overhead rate × Amount of the allocation base incurred by the job = $9.60 per machine-hour × 80 machine-hours = $768
Total cost of Job X455 = Direct materials + Direct labor cost + Manufacturing overhead applied = $970 + $1940 + $768 = $3678
Unit product cost = Total cost of Job X455 / Number of units in the job = $3678 / 20 = $183.9
Markup = 20% * 183.9 = $36.78
Selling price = Unit product cost + Markup = $183.9 + $36.78 = 220.68
Related Questions
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.