Consider a process consisting of three resources. Assume there exists unlimited
ID: 396313 • Letter: C
Question
Consider a process consisting of three resources. Assume there exists unlimited demand for the product. Resource 1 has a processing time of 6 minutes per unit. Resource 2 has a processing time of 1 minutes per unit. Resource 3 has a processing time of 4 minutes per unit. All three resources are staffed by one worker and each worker gets paid $14 per hour. nstruction: "Round "cost of direct labor" and "target manpower" to 2 decimal places. Round 'average labor utilization percent and "takt time" to 2 decimal places. a. What is the cost of direct labor? $ 2.50 per unit b. What is the labor content? 11 minutes per unit How much idle time does the worker at resource 3 have per unit? C. 7 minutes per unit d. What is the average labor utilization? 45.83 percent Assume the demand rate is 15 units per hour. What is the takt time? 4.00 minutes per unit f, Assume the demand rate is 15 units per hour. What is the 4.00 minutes per unit target manpower?Explanation / Answer
Resource 1: 6 minutes per unit
Resource 2: 1 minutes per unit
Resource 3: 4 minutes per unit
Bottleneck capacity resource 1 as it take max time. Therefore, total capacity = 10 units per hour
Cost per hour = $14
a.
Cost of direct labour
10 units = $14
1 unit = 14/10 = $1.4 per unit
b.
Labour content = 6 + 1 + 4 = 11 minutes per unit
c.
Idle time at resource 3:
Max time taking resource – resource 3 time = 6-4 = 2 minutes per unit
d.
Average labour utilization = Total working time / total time available
Total working time:
Resource 1 = 60 minutes
Resource 2 takes 1 minute per 6 minute taken by resource 1. Thus, time taken = 10 minutes
Similarly, Resource 3 = (4/6)*60 = 40 minutes (resource 3 and 1 are in ratio 4:6)
Thus total working time = 60+10+40 = 110 minutes
Also, each resource has its one hour. Thus total time = 3 hours = 180 minutes
Average labour utilization = 110/180 = 0.61 = 61.0%
e.
Takt time = Time available per resource / demand of product = 60/15 = 4 minutes / unit
f.
Capacity = time available / time taken per unit (unit/hour)
Resource1: 60/6 = 10 units
Resource2: 60/1 = 60 units
Resource3: 60/4 = 15 units
Target manpower = Requirement / Capacity
Resource 1: 15/10 =1.5 = 2
Resource 2: 15/60 =0.25 = 1
Resource 3: 15/15 = 1
Related Questions
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.