Consider a population with a known standard deviation of 13.6. In order to compu
ID: 3311083 • Letter: C
Question
Consider a population with a known standard deviation of 13.6. In order to compute an interval estimate for the population mean, a sample of 40 observations is drawn. Use Table 1. a. Is the condition that 2formula80.mml is normally distributed satisfied? Yes No b. Compute the margin of error at a 99% confidence level. (Round intermediate calculations to 4 decimal places. Round "z-value" to 3 decimal places and final answer to 2 decimal places.) Margin of error c. Compute the margin of error at a 99% confidence level based on a larger sample of 240 observations. (Round intermediate calculations to 4 decimal places. Round "z-value" to 3 decimal places and final answer to 2 decimal places.) Margin of error d. Which of the two margins of error will lead to a wider confidence interval? 99% confidence with n = 240. 99% confidence with n = 40.
Explanation / Answer
a) here as sample size is greater then 30 therefore condition that sample is normally distributed satisfied
b)std errror =std deviation/(n)1/2 =13.6/(40)1/2 =2.1503
for 99% CI ; z =2.576
hence margin of errror =z*Std error =5.54
c)
std errror =std deviation/(n)1/2 =13.6/(240)1/2 =0.8779
for 99% CI ; z =2.576
hence margin of errror =z*Std error =2.26
d) 99% confidence with n = 40 has larger margin of error
Related Questions
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.