Consider a population with a known standard deviation of 14.3. In order to compu
ID: 3434592 • Letter: C
Question
Consider a population with a known standard deviation of 14.3. In order to compute an interval estimate of the population mean, a sample of 50 observations is drawn.
1. Compute the margin of error at a 99% confidence level. (Round your intermediate calculations to 4 decimal places. Round "z" value and final answer to 2 decimal places.)
2. Compute the margin of error at a 99% confidence level based on a larger sample of 200 observations.(Round your intermediate calculations to 4 decimal places. Round "z" value and final answer to 2 decimal places.)
Explanation / Answer
(a) Given a=1-0.99=0.01, Z(0.005) = 2.58 (from standard normal table)
So the margin of error = Z*s/vn
= 2.58 * 14.3/sqrt(50)
=5.2176
-------------------------------------------------------------------------------------------------------------
(b) So the margin of error
= Z*s/vn= 2.58 * 14.3/sqrt(200)
=2.6088
Related Questions
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.