Assume a company has 10 million shares of stock outstanding and that its Income
ID: 403193 • Letter: A
Question
Assume a company has 10 million shares of stock outstanding and that its Income Statement for Year 12 is as follows: Income Statement Data Year 12 (in 000s) Net Revenues from Footwear Sales $ 330,000 Cost of Pairs Sold 240,000 Warehouse Expenses 15,000 Marketing Expenses 35,000 Administrative Expenses 8,000 Operating Profit (Loss) 32,000 Interest Income (expenses) (10,000) Pre-tax Profit (Loss) 22,000 Income Taxes 6,600 Net Profit (Loss) $ 15,400 Based on the above income statement data, the company's operating profit margin and EPS are Select one: a. 9.70% and $1.54. b. 9.70% and $2.20. c. 6.67% and $1.54. d. 9.70% and $3.20. e. None of the above.Explanation / Answer
Hi,
Please find the answer as follows:
Operating Profit Margin = 32000/330000*100 = 9.69% or 9.70%
EPS = Net Profit/Common Stock Outstanding = 15400000/10000000 = 1.54
Option A (9.70 and 1.54) is correct.
Thanks.
Related Questions
Hire Me For All Your Tutoring Needs
Integrity-first tutoring: clear explanations, guidance, and feedback.
Drop an Email at
drjack9650@gmail.com
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.