Assume a 40.0-cm-long violin string has a mass of 1.20 g andis vibrating in its
ID: 1734520 • Letter: A
Question
Assume a 40.0-cm-long violin string has a mass of 1.20 g andis vibrating in its fundamental mode at a frequency of 500Hz. a) What is the wavelength of the standing wave on thestring? b) What is the tension in the string? c) Where should you place your finger to increase thefundamental frequency to 650 Hz? Assume a 40.0-cm-long violin string has a mass of 1.20 g andis vibrating in its fundamental mode at a frequency of 500Hz. a) What is the wavelength of the standing wave on thestring? b) What is the tension in the string? c) Where should you place your finger to increase thefundamental frequency to 650 Hz?Explanation / Answer
linear density=mass/length=0.003kg/m What is the wavelength of the standing wave on thestring =2l=2*0.40=0.80m What is the tension in the string 500=1/0.8T/m calculating T=480N Where should you place your finger to increase the fundamentalfrequency to 650 Hz? 650=1/2l480/0.003 calculating l=30.76cmRelated Questions
Hire Me For All Your Tutoring Needs
Integrity-first tutoring: clear explanations, guidance, and feedback.
Drop an Email at
drjack9650@gmail.com
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.