A time study of a factory worker has revealed an average observed time of 3.00 m
ID: 431793 • Letter: A
Question
A time study of a factory worker has revealed an average observed time of 3.00 minutes, with a standard deviation of 1.65 minutes. These figures were based on a sample of 45 observations. Assume that the firm wants to be 95% confident that the standard time is within 5% of the true value. (Round all intermediate calculations to two decimal places before proceeding with further calculations.,) Based on the given information and the given confidence level and accuracy level, the number of observations that would be necessary for the time study observations (round your response up to the next whole number)Explanation / Answer
In the question,
S=1.65
H=0.05
X bar=3
Z value for 95% confidence =1.96
N= [z*s/h*x bar]2
Putting the various values in the above equation
N= [1.96*1.65/0.05*3]2
N=464.83=465
Sample size 45 is not adequate. They need 465- 45=420 more observations
so the answer is 465 observations
Related Questions
Hire Me For All Your Tutoring Needs
Integrity-first tutoring: clear explanations, guidance, and feedback.
Drop an Email at
drjack9650@gmail.com
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.