Item X is a standard item stocked in a company\'s inventory of component parts.
ID: 432535 • Letter: I
Question
Item X is a standard item stocked in a company's inventory of component parts. Each year the firm, on a random basis, uses about 1,600 of item X, which costs $25 each. Storage costs, which include insurance and cost of capital, amount to $7 per unit of average inventory. Every time an order is placed for more item X, it costs $14 a. Whenever item X is ordered, what should the order size be? (Round your answer to the nearest whole number.) Order size b. What is the annual cost for ordering item X? (Round your answer to 2 decimal places.) Ordering cost c. What is the annual cost for storing item X? (Round your answer to 2 decimal places.) Holding costExplanation / Answer
Given values
Annual demand (D) = 1,600 units
Item cost (C) = $25 each
Storage cost / Holding cost (H) = $7 per unit
Ordering cost (Co) = $14
Solution
(a) Order size (Q*) is calculated as,
Q* = SQRT [(2 x D x Co) / H]
Putting the given values in the above formula, we get,
Q* = SQRT [(2 x 1600 x $14) / $7]
Q* = 80
Order size = 80 units
(b) Ordering cost is calculated as,
Ordering cost = (Annual demand / Order size) x Ordering cost per order
Ordering cost = (1600 / 80) x $14
Ordering cost = $280
(c) Holding cost is calculated as,
Holding cost = (Order size / 2) x Holding cost
Holding cost = (80 / 2) x $7
Holding cost = $280
Related Questions
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.