Given that unit cost = $25, annual carrying charge = 10%, annual demand = 4000 u
ID: 470953 • Letter: G
Question
Given that unit cost = $25, annual carrying charge = 10%, annual demand = 4000 units and ordering cost = $15 per order. Assume that there are 50 weeks in the work year and 5 working days per week. The lead-time for the product is 2 weeks. The EOQ is:
If 200 units are ordered each time, then what will be the total annual holding cost?
If 200 units are ordered each time, how many orders will be placed in a year?
If 160 units are ordered each time, then the time between orders (in working days) is
If 200 are ordered each time, then what will be the total annual order cost?
assume no safety stock or service level requirement. In order not to run out of stock before the receipt of a new order, at what inventory level should the firm place an order? That is, what is the reorder point equal to?
Explanation / Answer
EOQ = SQUARE ROOT OF [2*ANNUAL DEMAND*ORDERING COST PER ORDER/CARRYING COST P.U]
= SQUARE ROOT OF [2*4000*15/2.5]
=219.9 UNITS
CARRYING COST P.U. = 10% OF 25 = 2.5 P.U.
If 200 units are ordered each time, then what will be the total annual holding cost?
AVERAGE INVENTORY = 200/2 = 100UNITS
CARRYING COST = AVG INVENTORY *CARRYING COST P.U
= 100*2.5
=$250
If 200 units are ordered each time, how many orders will be placed in a year?
NO OF ORDERS = 4000/200 = 20 ORDERS
If 160 units are ordered each time, then the time between orders (in working days) is
NO OF ORDERS = 4000/160 = 25 ORDERS
NO OF WORKING DAYS = 50*5 = 250 DAYS
TIME BETWEEN ORDERS = 250/25 = 10 DAYS
If 200 are ordered each time, then what will be the total annual order cost?
ORDERING COST = NO OF ORDERS *ORDERING COST PER ORDER
= 20*15
=$300
REODER POINT = LEAD TIME * AVERAGE USAGE [IN WEEKS IN THIS CASE]
= 2*[4000/50]
=160 UNITS
Related Questions
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.