Question 8 of 15 Map Sapling Learning For the following reaction between Mohrs s
ID: 474935 • Letter: Q
Question
Question 8 of 15 Map Sapling Learning For the following reaction between Mohrs salt (iron as FeSO4(NH4)2SO4. 6H20) and potassium dichromate (dichromate as K2CrzOT), determine the volume (in m ters) of a 0.190 M solution of Mohr's salt that is needed to fully react with 0.0300 L of 0.190 M potassium dichromate. (The reaction is shown in its ionic form in the presence of a strong acid.) 3+ Fe 7H, O Number ml, Mohr's salt volume r the same reaction, what volume (in milliliiters) of 0.190 M potassium dichromate is required to ully react with 0.0300 L of a 0.190 M solution of Mohr's salt? Number mL potassium dichromate volume E L O Previous Give Up & View Solution Check Answer Next Exit HintExplanation / Answer
From the equation :
1 mole of Pottasium dichromate reacts with 6 moles of Mohr salt
Moles of pottasium dichromate = Molarity *Volume in L = 0.19*0.03 = 5.7*10^-3
Moles of Mohr salt = 5.7*10^-3 *6 = 0.0342
Moles = M*V = 0.19*V = 0.0342
V = 0.18 L = 180 ml of Mohr salt
Part b
Moles of Mohr salt = MV = 5.7*10^-3
Mohr salt : Pottasium dichromate = 6:1
Moles of Potassium dichromate needed = 5.7*10^-3 / 6 = 9.5*10^-4
0.19*V = 9.5*10^-4
V = 0.005 L = 5 ml of POttasium dichromate required
Related Questions
Hire Me For All Your Tutoring Needs
Integrity-first tutoring: clear explanations, guidance, and feedback.
Drop an Email at
drjack9650@gmail.com
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.