Question 8 of 15 Map presented by Physics sapling learning COLLEGE On the Moon\'
ID: 1387776 • Letter: Q
Question
Question 8 of 15 Map presented by Physics sapling learning COLLEGE On the Moon's surface, lunar astronauts placed a corner reflector, off which a laser beam is periodically reflected. The distance to the Moon is calculated from the round-trip time. The Earth's atmosphere slows down light. Assume the distance to the Moon is precisely 3.84 x 108 m, and Earth's atmosphere (which varies in density with altitude) is equivalent to a layer 20.0 km thick with a constant index of refraction n 1.000293. What is the difference in travel time for light that travels only through space to the moon and back and light that travels through the atmosphere and space? NumberExplanation / Answer
Distance between Moon and earth S = 3.84 x 10 8 m
Thickness of the atmosphere S ' = 20 km
= 20 x 10 3 m
Speed of light in space c = 3 x 10 8 m / s
Speed of light in atmosphere v = c / n
Where n = index of refraction of atmosphere = 1.000293
So, v = 299.912 x 10 6 m / s
Time travel through space t = 2S / c
= 2.56 s
Time travel to atmosphere ans space t ' = [2S' / v ] + [2(S-S')/c ]
= [1.333724 x 10 -4 ] + 2.5598
= 2.560000039 s
Time difference t ' - t = 0.000000039 s
= 39 x 10 -9 s
= 39 ns
Related Questions
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.