The six standard solutions would have 0.100, 0.080, 0.060, 0.040, 0.020, and 0.0
ID: 476106 • Letter: T
Question
The six standard solutions would have 0.100, 0.080, 0.060, 0.040, 0.020, and 0.010g of Cu2+ in exactly 25.00mL of solution Each solution will thne undergo a 1:10 serial dilution, to yeild a final concentration equivelant to 0.100, 0.080, 0.060, 0.040, 0.020, and 0.010 g of Cu2+ in 250.00 mL of solution.
Analysis of Copper in a Penny
Original Mass of Penny: 2.529g
x = 0.186442g/ml
What is the Mass of Copper: ???
What is the % of Copper: ???
Analysis of Copper in a Penny
Concentration (g/ml) Absorbance (AU) 0.1 0.324 0.08 0.328 0.06 0.202 0.04 0.127 0.02 0.061 0.01 0.028 0.4 0.35 0.3 0.25 0.2 0.15 0.1 0.0S 0.02 Penny Calibration Curve y 3.6258x 0.009 R2 T 0.96142 0.04 0.1 0.06 0.08 concentration (g/ml) 0.12Explanation / Answer
molecular weight of copper is 63.5 g/mol.
given the concentration of cu2+ is 0.1864 g/ml.
volume of solution is 25 ml.
mass of copper is 25 mL*0.1864g /ml .=4.66 g.
% of copper is original mass of penny/ concentration of copper =2.529/4.66=54.26 %
Related Questions
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.