Can y\'all help me with this? (a) What is the rate law for this reaction? Rate =
ID: 476113 • Letter: C
Question
Can y'all help me with this?
(a) What is the rate law for this reaction?
Rate = k [NO2(g)] [O3(g)]Rate = k [NO2(g)]2 [O3(g)] Rate = k [NO2(g)] [O3(g)]2Rate = k [NO2(g)]2 [O3(g)]2Rate = k [NO2(g)] [O3(g)]3Rate = k [NO2(g)]4 [O3(g)]
(b) What is the value of the rate constant?
(c) What is the reaction rate when the concentration of NO2(g) is 1.58 M and that of O3(g) is 2.73 M if the temperature is the same as that used to obtain the data shown above?
M/s
Explanation / Answer
Step 1
Experimental data is used to find the order of each reactant and then we will be able to predict the rate law for this equation.
Rate law:
Rate = k [NO2]m [O3]n
Here m and n are the orders of the species NO2 and O3 respectively.
In order to write rate law, we must need these values.
Prediction of orders based on given data.
Method:
Choose two experimental runs where one of the two reactants concentration is same / constant.
In given table, we use exp run 1 and 2 (concentration of NO2 is constant) and take a ratio of rate law to find order with respect to O3.
Run 1 …. Rate 1
Run 2 …. Rate 2
Let’s take a ratio of rate 2 / rate 1 , k is constant and it’s the same for all the runs so it gets cancelled.
Rate 2 / Rate 1 = ([NO2]m [O3]n)2 / ( [NO2]m [O3]n)1
[NO2] is constant so,
Rate 2 / Rate 1 = ( [O3]n)2 / ( [O3]n)1
Lets plug in the values
1.79E5 / 89300 = (1.98/0.989)n
2 = 2n
We know if n = 1 then above equation is satisfied so n= 1 and order with respect to O3 is 1.
Determination of n ( order with respect to NO2)
Lets look at exp runs 1 and 3.
Rate 3 /Rate 1 = ( [NO2]m )3 / ( [NO2]m )1
Lets plug in the value s
1.79 E5 / 89300 = ( 1.98 / 0.989)m
2 = 2m
m = 1 and the order with respect to NO2 is 1 as well.
So, the rate law becomes,
Rate = k [NO2] [O3]
b)
Calculation of rate constant.
Lets use exp run 1
Rate law
Rate 1 = k [NO2][O3]
89300 = k (0.989)(0.989)
k = 91297.5 per s
( c )
Given: [NO2] = 1.58 M
[O3] = 2.73 M
Let’s use given rate constant.
Rate = 91297.5 per s x (1.58) x (2.73)
Rate = 393802.6 M/s
Related Questions
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.