Calculate the molarity of a sodium hydroxide solution if a 0.8316 g sample of KH
ID: 476384 • Letter: C
Question
Calculate the molarity of a sodium hydroxide solution if a 0.8316 g sample of KHP was dissolved in 50 mL of water and titrated with 24.71 mL of sodium hydroxide to a phenolphthalein endpoint. Use Equation (2), , and circle your final answer. Calculate the approximate volume (in mL) of a 6M NaOH solution required to prepare 500 mL of 0.12 M NaOH. (Show your work below, and circle your answer. This is the volume you will measure out at the start of the experiment. Transfer your calculations to the Calculations section of your lab notebook.)Explanation / Answer
Q4)KHP is potassium hydrogen phthalate( a monobasic acid) with molar mass 204.22 g/mol
0.8316 g of KHP was dissolved in 50mLof water.
we know molarity = number of moles of solute / volume of solution in litres
Thus molarity of KHP is = (0.8316/204.22)x(1000/50)
= 0.0814
Now at equivalence the millimoles of acid = millimoles of base
That is (VN) acid = (VN) base
50mL x 0.0814 M = 24.71mL x M
Thus molarity of sodium hydoxide = 0.1648 M
Q5)molarity of stock solution =6M
volume of stock solution = ??
molarity of diluted solution = 0.12M
volume of diluted solution required = 500mL
on dilution the milliequivalents of solute remain the same that is
(VN)before dilution = (VN) after dilution
V x 6M = 500mL x 0.12M
The the volume of stock solution = 10 mL
Related Questions
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.