Calculate how to make 10 ml of a 7.5% methylene blue stock solution (from solid
ID: 477491 • Letter: C
Question
Calculate how to make 10 ml of a 7.5% methylene blue stock solution (from solid powder). Calculate how to make a series of 1:10 dilutions of this stock. Imagine you'll use 5 ml of each dilution for your experiment. Calculate the final concentrations of each tube. take some stock, dilute it 1:10 with some water in a new tube = #1 take some of #1, dilute it 1:10 with some water in a new tube take some of #2, dilute it 1:10 with some water in a new tube take some of #3, dilute it 1:10 with some water in a new tube First, decide the total volume to make of each tube - keep in mind measurement accuracy (consider preparing 20% more solution than what you will use). Then, calculate how mu Ch stock, water and final concentration of each. Then, instead of doing a serial dilution, calculate making each of the above solutions using the weight/volume % solution method. Pros and Cons of serial dilution method vs W/V % methodExplanation / Answer
Ans. Part A: Assume, the provided sample of methylene blue crystals is pure (100%).
Preparation 10.0 mL of 7.5% methylene blue:
Volume of stock solution = 10.0 mL
A 7.5 % (w/v) means 7.5 g solute in 100.00 mL solution.
So, amount of solute required for 10.0 mL solution = (7.5 g/100.0 mL) x 10.0 mL
= 0.75 g
Preparation: Accurately weight 0.75 g methylene blue crystals and transfer it a small amount of water taken in 10.0 mL standard volumetric flask. Make the final volume upto mark (10.0 mL) with distilled water. It is 10.0 mL of 7.5 % methylene blue solution.
Concertation of stock solution = 0.75 g/ 10.0 mL = 0.075 g/mL
Part C: Before going for part B, first calculate the volume of aliquots required. It is mentioned that-
I. 5.0 mL of each dilution is required
II. Prepare the dilution in 20% excess. That is, 5.0 mL + (20% of 5.0 mL) = 6.0 mL. In other words, we need to prepare around 6.0 mL of each dilution.
Part B: Prepare 1:10 serial dilution: 1:10 serial dilution means that there is 1 part of stock solution in a total of 10 parts of the solution. Alternatively-
Dilution ration = volume of stock solution/ volume of final solution = 1/10 = 1:10.
1st 1:10 Dilution: Note that we have to prepare only 6.0 mL of final solution; NOT 10.0 mL.
So,
10.0 mL of final solution contains 1.0 mL stock solution
Or, 1.0 mL - - - (1.0/10.0) mL
Or, 6.0 mL - - - (1.0/10.0) x 6.0 mL = 0.6 mL
Therefore, 6.0 mL of final solution contains 0.6 mL of stock solution.
Re-check the dilution ratio: Dilution ratio = volume of stock solution/ volume of final solution
= 0.6 mL / 6.0 mL = 1/10 = 1:10.
“we are doing correct”.
Preparation of first dilution: Transfer 0.6 mL of stock solution to a clean and dry tube 1. Add 5.4 mL note of distilled water to make the volume upto 6.0 mL. It is the first dilution.
Note: volume of water required = final volume – volume of aliquot = 6.0 – 0.6 mL = 5.4 mL.
2nd serial Dilution: Transfer 0.6 mL from tube 1 to tube 2. Add 5.4 mL distilled water to it to make the final volume upto 6.0 mL. The current dilution ration or factor for tube 2 is also 1:10.
Note: 1. Total dilution till tube 2 = current dilution factor x previous dilution factor
= (1:10) x (1:10) = 1:100
2. Concentration of tube 2 = conc. of stock solution x total dilution factor upto tube 2
= 0.075 g/mL x (1:100)
= 0.00075 g/mL
Similarly prepare serial dilution for tube 3 and 4.
Part D calculations can be done using note 1 and 2 of “2nd serial dilution”.
Related Questions
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.