Calculate how much you would have in 10 years if you saved $3,500 a year at an a
ID: 2768630 • Letter: C
Question
Calculate how much you would have in 10 years if you saved $3,500 a year at an annual rate of 6 percent with the company contributing $875 a year. Use Exhibit 1-B. (Round time value factor to 3 decimal places and final answer to the nearest whole dollar.)
Calculate how much you would have in 10 years if you saved $3,500 a year at an annual rate of 6 percent with the company contributing $875 a year. Use Exhibit 1-B. (Round time value factor to 3 decimal places and final answer to the nearest whole dollar.)
Explanation / Answer
Total saving per year = $3,500+$875 = $4,375
Future value of annuity = P×[(1+r)^n-1]÷r
r is interest rate per period
P is payment per period
n is number of payments
= $4,375×[(1+6%)^10-1]÷6%
= $57,666
Related Questions
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.