Academic Integrity: tutoring, explanations, and feedback — we don’t complete graded work or submit on a student’s behalf.

University of Pennsy known Compound Ha Indiana University of Pe X B New tab m/ib

ID: 478395 • Letter: U

Question

University of Pennsy known Compound Ha Indiana University of Pe X B New tab m/ibiscms/mod/ibisNiew.php?id-3164314 2/2/2017 11:ss PM 303/100 Gradel Periodic Table Question 5 of 25 1n General Chemistry 4h Edition University Science Books presented Saping Constants for mercury at 1 atm Calculate the heat energy released when 26.7 g of liguid mercury at 25.00 C is co to solid mercury at its melting point. heat capacity of Hg() 28.0 JWmol. K) melting poin 234.32 K enthalpy of fusion 2.29 kJmol O preveus che Answer

Explanation / Answer

m = 26.7 g of mercury

MW Hg = 200.59

mol = mass/MW = 26.7/200.59 = 0.1331 mol of Hg...

Q1, Hg from 25°C to melting point, -38.68 °C

Q2, freezing at 38.68°C

we need heat capacity of Hg

Q1 = n*C*(Tf-Ti)

Q1 = 0.1331 *28*(-234.32 -25)

Q1 = -966.43 J

Q2 = -n¨*Latent heat

Q2 = 0.1331 *2.29 = -0.304799kJ = -0.304799*1000 J = -304.799 J

Total Q = Q1+Q2 = 304.799+966.43 = 1271.229 J released

1.27 kJ released

Hire Me For All Your Tutoring Needs
Integrity-first tutoring: clear explanations, guidance, and feedback.
Drop an Email at
drjack9650@gmail.com
Chat Now And Get Quote