Academic Integrity: tutoring, explanations, and feedback — we don’t complete graded work or submit on a student’s behalf.

A chemist must prepare 60o.o mL of potassium hydroxide solution with a pH of 12.

ID: 478429 • Letter: A

Question

A chemist must prepare 60o.o mL of potassium hydroxide solution with a pH of 12. O at 25 "e do thi n th Fall a 600.0 mL volumetric flask about halfway with distilled water. weigh out a smal of solid potassium hydroxide and add it to the flask Fill the flask to the mark ith distilled ater. Calculate the mass of potassium hydroxide that the chemist must weigh out in the second step. Round your answer to 2 significant digits. 326. mg of pure sodium hydroxide in enough water to make up A chemist dissolves the solution is 25 °C.) Round your answer to 2 significant decimal places. Calculate the pH at 25 °C of a 0.53 M solution of ani chloride (C6H5NH3ci). Note that an (C6HsNH2) is a weak base with a pK of 4.87 to 1 decimi d your a place. A chemistry graduate student is studying the rate of this reaction CICH2CH2C10g)- CH2CHC1 (g) HCl (g) He fills a reaction vessel with SO3 and measures its concentration as the reaction proceeds. Here's a graph of his data He fills a reaction vessel with CiCH CH Cl and measures its concentration as the reaction proceeds: time CICH,CH,C1 second 0 0.0200M 0.00754 M 20 0.00465 M 30 0.00336 M dis) 40 tho follo URe this g ph to ing q 0.00263 M Use this data to answer the following questions. SO rate- k Write the rate law for this reaction Round yol sig nt digits. Also be sure ymbol Calculate the value of the rate constant k Predict the concentration of so, in the engineer's Round your answer to 2 significant digits. rter 1.50 s passed. Also be sure your answer has the correct uni Assume no other reaction is importent, and continue to symbol assume the rate is first order in SO,

Explanation / Answer

Given that pH=12.10

Then pOH=14-12.10=1.9

[OH-]=10-1.9=0.0126

Millimoles of OH- = 0.0126×600=7.554

Moles of OH-=7.554/1000

Mass of OH-= moles ×40=0.3g

Mass of OH- which needs to be weighed=300 mg

Hire Me For All Your Tutoring Needs
Integrity-first tutoring: clear explanations, guidance, and feedback.
Drop an Email at
drjack9650@gmail.com
Chat Now And Get Quote