Hydrogen and oxygen gas are mixed in a 7.75 L flask at 65 degree C and contains
ID: 479253 • Letter: H
Question
Hydrogen and oxygen gas are mixed in a 7.75 L flask at 65 degree C and contains 0.472 grams of hydrogen and 4.68 grams of oxygen. Calculate the partial pressures of oxygen and hydrogen in the flask. Calculate the total pressure as well Magnesium metal (0.100 mol) and a volume of aqueous hydrochloric acid that contains 0.400 mol of HCl are combined and react to completion as shown below. Calculate the volume of hydrogen gas produced in liters at STP conditions. Mg(s) + 2HCl(aq) rightarrow MgCl_2(aq) + H_2(g) (R = 0.08206 L middot atm/K middot mol)Explanation / Answer
Q8
mol of H = mass/MW = 0.472/2 = 0.236
mol of O2=mass/MW = 4.68/32 = 0.14625
total mol = 0.14625+0.236 = 0.38225
find total P:
P = nRT/V
P = 0.38225*(0.082)(65+273)/(7.75)
P = 1.36702 atm
so..
mol frac of H2 = 0.236/0.38225 = 0.61739
mol frac of O2= 0.14625/0.38225 = 0.3826
P-H2 = x-H2*Ptotal = 0.61739*1.36702 = 0.843
P-O2= x-O2*Ptotal = 0.3826*1.36702 = 0.523 atm
For further questions, please follow Chegg's Guidelines. Post multiple questions in multiple set of Q&A. We are only allowed to anwser to only one question per set.
Related Questions
Hire Me For All Your Tutoring Needs
Integrity-first tutoring: clear explanations, guidance, and feedback.
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.