Hydrogen and oxygen gas are mixed in a 7.75 L flask at 65oC and contains 0.482 g
ID: 844938 • Letter: H
Question
Hydrogen and oxygen gas are mixed in a 7.75 L flask at 65oC and contains 0.482 g of hydrogen and 4.98 g of oxygen. What is the partial pressure of oxygen in the flask?Hydrogen and oxygen gas are mixed in a 7.75 L flask at 65oC and contains 0.482 g of hydrogen and 4.98 g of oxygen. What is the partial pressure of oxygen in the flask?
Hydrogen and oxygen gas are mixed in a 7.75 L flask at 65oC and contains 0.482 g of hydrogen and 4.98 g of oxygen. What is the partial pressure of oxygen in the flask?
Explanation / Answer
total moles of gas = ( 0.482/2) + ( 4.98/32) = 0.396625
total P = ( nRT/V) = ( 0.396625 x 0.08206 x (65+273) ) / 7.75 = 1.42
partial P of O2 = total pressure x mol fraction of O2
= 1.42 x ( 4.98/32) / 0.396625
= 0.56 atm
Related Questions
Hire Me For All Your Tutoring Needs
Integrity-first tutoring: clear explanations, guidance, and feedback.
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.