For each of the following, determine: the limiting reactant the theoretical yiel
ID: 483062 • Letter: F
Question
For each of the following, determine: the limiting reactant
the theoretical yield of the given product
the mass of any exess reactants remaining
the percent yield
1.When powdered zinc is heated with sulfur, a violent reaction occurs and zinc sulfide forms. When 83.2 g of zinc reacts with 52.4 g of sulfur, 104.4 g of zinc sulfide is formed.
Zn (s) + S8 (s) ZnS (s)
2.Aspirin (C9H8O4) is made by the reaction of salicylic acid (C7H6O3) with acetic anhydride ((CH3CO)2O). In one reaction, 3.077 g of salicylic acid and 5.50 mL of acetic anhydride (r = 1.080 g/mL) react to form 3.281 g of aspirin.
C7H6O3 (s) + (CH3CO)2O (l) C9H8O4 (s) + CH3COOH (l)
3.When 36.5 g NH4CN is added to a solution containing 42.1 g Cd2+, a precipitate of Cd(CN)2 forms. The precipitate is found to have a mass of 29.4 g.
Cd2+ (aq) + NH4CN (aq) Cd(CN)2 (s) + 2 NH4+ (aq)
Explanation / Answer
Q1.
mol of Zn = mass/NW= 83.2/65.38 = 1.27 mol of Zn
mol of S = mass/MW = 52.4/(32*8) = 0.20468
so...
ratio is
8Zn(s) + S(8) = 8ZnS
8:1
0.20468mol of S8 require 8*0.20468= 1.637 mol of Zn which we do not have so
Zn is limiting, since we have 1.27 mol only
expected mass to be:
1.27 mol of Zn --> 1.27 mol of ZnS
mol of ZnS = 1.27 *97.474 = 123.791 g of ZnS
mass of S8 left = 0.20468 - 1.27 /8 = 0.04593 mol of S8 left
mass = mol*MW = (0.04593)(8*32) =11.75808 g of S8 left
% yield = real/theoretical * 100 = 104.4/123.791 *100 = 84.335 %
Please consider posting multiple questions in multiple set of Q&A. According to Chegg's Q&A Guidelines, we are only allowed to answer to one questions per Q&A.
Related Questions
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.