Calculate the standard enthalpy of formation of solid Mg(OH)_2, given the follow
ID: 484751 • Letter: C
Question
Calculate the standard enthalpy of formation of solid Mg(OH)_2, given the following data: 2 Mg(s) + O_2(g) rightarrow 2MgO(s) Delta H degree = -1203.6kJ Mg(OH)_2 rightarrow MgO(s) + H_2O(l) Delta H degree = +37.1 kJ 2 H_2(g) + O_2 rightarrow 2 H_2O(l) Delta H degree = -571.7 kJ Calculate the standard enthalpy of formation of gaseous diborane (B_2H_6) using the following thermochemical information: 4 B(s) + 3 O_2 rightarrow 2 B_2O_3(s) Delta H degree = -2509.1 kJ 2 H_2(g) + O_2(g) rightarrow 2 H_2O(l) Delta H degree = -571.7 kJExplanation / Answer
Ans. Dividing eqn 1 by 2
2Mg(s) + O2(g) -----> 2MgO(s) Delta H = -1203.6kJ
Dividing by 2,
Mg(s) + 1/2O2(g)------> MgO(s) Delta H = -601.8kJ .....(1)
Eqn 3 is:
2H2(g) + O2(g) --------> 2H2O(l) Delta H = -571.71kJ
Dividing eqn by 2
H2(g) + O2(g) ------> H2O(l) Delta H = -285.85kJ......(2)
Eqn 2 is
Mg(OH)2(s)------> MgO(s) + H2O(l) Delta H = 37.1kJ
Reversing the equation:
MgO(s) + H2O(l) ------> Mg(OH)2 (s) Delta H = -37.1kJ....(3)
Thus heat of formation of Mg(OH)2 is the sum of delta H from 1,2 and 3 = -601.8+(-285.85) +(-37.1) = -924.75kJ
Related Questions
Hire Me For All Your Tutoring Needs
Integrity-first tutoring: clear explanations, guidance, and feedback.
Drop an Email at
drjack9650@gmail.com
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.