Chemical Engineering Question In ammonia plant traces of argon and methane are a
ID: 488383 • Letter: C
Question
Chemical Engineering Question In ammonia plant traces of argon and methane are absorbed from a nitrogen stream using liquid ammonia. Operation is at 253.2 K and 175.0 atm pressure. Feed flow rate of gas containing 0.024 mol% argon and 0.129 mol% methane is 100.0 kmol/h. We remove 95.0% of the methane. Entering liquid ammonia is pure. Operate with, l/V = 1.4(L/V)_min. Total gas and liquid rates are constant. Equilibrium data at 253.2 K are. Methane: partial pressure methane atm = 3600.0 times (methane mole fraction in liquid). Argon: partial pressure argon atm = 7700.0 times (argon mole fraction in liquid) (Alexandrina et al., 1972). Find the outlet methane mole fraction in the gas. h. Find (L/V)_min and actual L/V. Find the outlet methane mole fraction in the liquid. Find the number of equilibrium stages required. Find the outlet argon mole fractions in liquid and gas. and the percentage of recovery of argon in liquid.Explanation / Answer
Mole fraction of Argon in gas
=0.024 /0.024 +0.129
0.024/0.153
=0.1568
Rounding off gives 0.16 mole fraction in gas
Total pressure ,P =175 atm pressure
Partial pressure of Ar= P * x (mole fraction )
=175 *0.16
=28 atm
Related Questions
Hire Me For All Your Tutoring Needs
Integrity-first tutoring: clear explanations, guidance, and feedback.
Drop an Email at
drjack9650@gmail.com
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.