Academic Integrity: tutoring, explanations, and feedback — we don’t complete graded work or submit on a student’s behalf.

Chemical Engineering Question Problem 2 Referring to the piping system given, ca

ID: 701819 • Letter: C

Question

Chemical Engineering Question

Problem 2 Referring to the piping system given, calculate the pressure at a point in pipe # 3 which is located 2000 ft from its connection to pipe # 2 is delivering 70 gpm of water at 20 degrees C. The pressure at te outlet of the pump is 250 psig, the valve is a globe valve (half-open) and rhe pipe diameters and lengths are as follows: #1 = 2"-schedule 40 with length S00 ft. #215"-schedule 40 with length 350 ft, #3-4"-schedule 40 with length 2000 ft. Pipe 3 Pipe 2 Pipe 1

Explanation / Answer

Schedule 40 steel Pipe roughness=.0018 inch = 4.57*10^-5 m

Flowrate =70 gpm = 0.0044 m3/s

velocity = Flowrate/Pipe C.S area

Viscosity of water,u = 8.9*10^-4 pa.s

Density of water = 1000 kg/m3

Re = density*velocity*diameter/u

Relative rougness = roughness/diameter

Darcy friction factor,f derived from Moody's chart

f*(.5*density*v^2*l)/diameter*10^-5=deltaP (bar)

Total Pressure drop in Pipe=1.81+4.43+0.19 =6.43 bar

Pressure at Pump outlet = 250 psig =18.24 bar

=>Pressure at Outlet of pipe =18.24-6.43 = 11.81 bar

Pipe Length, m Diameter, m Relative roughness velocity, m/s Re f deltaP, bar 1 151 .05 .0009 2.24 125842 .024 1.81 2 106 .038 .0012 3.8 162247 .022 4.43 3 606 .1 .00045 .56 62921 .02 0.19
Hire Me For All Your Tutoring Needs
Integrity-first tutoring: clear explanations, guidance, and feedback.
Drop an Email at
drjack9650@gmail.com
Chat Now And Get Quote