What is the predicted rate for reaction 4 in the table below, in M/sec? Which of
ID: 489000 • Letter: W
Question
What is the predicted rate for reaction 4 in the table below, in M/sec? Which of the following is a possible rate law for the reaction below? 2 Al + 3 Cl_2 rightarrow 2 AlCl_3 rate = k[Al] [AlCl_3]^2 k = [Al] [Cl_2]^3 rate = k[Cl_2]^2 rate = [Cl_2]^2 rate [AlCl_3]^2/[Al]^2 [Cl_2]^3 A 3.00 L flask was initially filled with 12.0 moles of NH_3 gas. After the system had reached equilibrium according to the reaction below, the flask was found to contain 4.86 moles of H_2 gas. What is the concentration (in M) of NH_3 at equilibrium? N_2 (g) + 3 H_2 (g) 2 NH_3 (g) 1.08 M 2.92 M 4.86 M 0.54 M 1.62 MExplanation / Answer
According to given data
trial 1 and trial 2
[A] ratio = 5 * 10-3 / 1 * 10-2 = 1:2
rate ratio = 0.2611 / 0.5222 = 1:2
[A] is doubled and [B] remains the same rate is also doubled
so order with respect to A is 1
trail 1 and trail 3
A remain same
[B] ratio = 0.25 / 0.5 = 1:2
rate ratio = 0.2611 / 2.088 = 1:8 = 1:23
So order with respect to B is 3
Trail 1 and trail 4
A remains the same
B ratio = 0.25 / 1.5 = 1:6
so rate 4 = rate 1 * 63 = 0.2611 * 216 = 56.3976
Related Questions
Hire Me For All Your Tutoring Needs
Integrity-first tutoring: clear explanations, guidance, and feedback.
Drop an Email at
drjack9650@gmail.com
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.