What is the predicted cell potential in volts for the cell to the previous probl
ID: 975530 • Letter: W
Question
What is the predicted cell potential in volts for the cell to the previous problem? Given an answer to two decimal places. A Cu/Cu2+ electrolysis cell was used to determine Avogadro's Number The copper cathode increased in mass by 0.042 grams after running the cell for 452 seconds at 0 43 amps What experimental value for Avogadro's Number is determined from this data? The electron charge = 1,6 Times 10^19 C/e^- Report your answer as Times 10^23 with 2 significant figures. Click Save and Submit to save and submit. Click Save All Answers to save all answers.Explanation / Answer
Total charge passed = current*time in seconds = 0.43*452 = 194.36 Coulombs
Total moles of Cu deposited = mass/molar mass = 0.042/63.5 = 0.00066
Now, for 0.00066 moles of Cu to deposit , charge required = 194.36 C
Thus, for 1 mole of Cu to deposit, charge required = 293853.8 C
for 1 equivalent(moles/2) of Cu to deposit, charge required = 146926.9 C
Now, 1 C = 6.24*1018 electrons
Thus, 146926.9 C = 9.16*1023 electrons = Avagadro's number
Related Questions
Hire Me For All Your Tutoring Needs
Integrity-first tutoring: clear explanations, guidance, and feedback.
Drop an Email at
drjack9650@gmail.com
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.