A cylinder of oxygen gas contains 91.3 g O_2 if the volume of the cylinder is 8.
ID: 490143 • Letter: A
Question
A cylinder of oxygen gas contains 91.3 g O_2 if the volume of the cylinder is 8.58 L, what is the pressure of the O_2 if the gas temperature is 21 degree C? In an experiment, you fill a heavy-walled 6.00-LAask with methane gas, CH_4. If the flask contains 7.13 g of methane at 19 degree C, what is the gas pressure? An experiment calls for 3.70 mol of chlorine, CI_2. What volume will this be if the gas volume is measured at 36 degree C and 3.30 atm? According to your calculations, a reaction should yield 5.67 g of oxygen, O_2. What do you expect the volume to be at 23 degree C and 0.894 atm?Explanation / Answer
PV = nRT
where:
P is the pressure of the gas
V is the volume of the gas
n is the amount of substance of gas (in moles)
R is gas constant = = 0.0821 L atm K-1 Mol-1
T is the absolute temperature of the gas.
Question 5.57
P = ?
V= 8.58 L
n = 91.3 /32 = 2.853 Mole
T = 273+21 = 294 K
P = 2.853 x 0.0821 x 294 / 8.58 = 8.02 atm
P = 8.02 atm
Question 5.57
P = ?
V= 6.00 L
n = 7.13 /16 = 0.445 Mole
T = 273+ 19 = 292 K
P = 0.445 x 0.0821 x 292 / 6 = 1.78 atm
P = 1.78 atm
Question 5.59
P = 3.3 atm
V = ?
n = 3.7 mole
T = 273 + 36 = 309 K
V = 3.7 x 0.0821 x 309 / 3.3 = 28.44 Liter
V = 28.44 Liter
Question 5.60
P = 0.894 atm
V= ?
n = 5.67/32 = 0.1771 Mole
T = 273 +23 = 296 K
V = 0.1771 x 0.0821 x 296 / 0.894 = 4.816 Liter
V = 4.816 Liter
Related Questions
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.