A chemical engineer must calculate the maximum safe operating temperature of a h
ID: 490663 • Letter: A
Question
A chemical engineer must calculate the maximum safe operating temperature of a high-pressure gas reaction vessel. The vessel is a stainless-steel cylinder that measures 26.0cm wide and 31.2cm high. The maximum safe pressure inside the vessel has been measured to be 2.00MPa. For a certain reaction the vessel may contain up to 0.145kg of carbon monoxide gas. Calculate the maximum safe operating temperature the engineer should recommend for this reaction. Write your answer in degrees Celsius. Round your answer to 3 significant digits.
Explanation / Answer
Volume V = volume of cylinder
= pi x (diameter/2)^2 x height
= 3.1416 x (26.0/2)^2 x 31.2 = 16565.02 cm3 = 0.016565 m3
Pressure P = 2 MPa = 2 x 10^6 Pa
Molar gas constant R = 8.314 J/mol.K
Moles of CO = n = mass/molar mass of CO
= 145/28.01 = 5.16 mol
Ideal gas equation: PV = nRT
Temperature T = PV/nR
= 2 x 10^6 x 0.016565/(5.16 x 8.314)
= 772.26 K = 499.26 deg C
Related Questions
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.