A chemical engineer must calculate the maximum safe operating temperature of a h
ID: 574702 • Letter: A
Question
A chemical engineer must calculate the maximum safe operating temperature of a high-pressure gas reaction vessel. The vessel is a stainless-steel cylinder that measures 44.0 cm wide and 52.8 cm high. The maximum safe pressure inside the vessel has been measured to be 3.10 MPa. For a certain reaction the vessel may contain up to 5.14 kg of sulfur hexafluoride gas. Calculate the maximum safe operating temperature the engineer should recommend for this reaction. Write your answer in degrees Celsius. Round your answer to 3 significant digits. temperature: | | °CExplanation / Answer
Solution-
Volume V = volume of cylinder
= pi x (diameter/2)^2 x height
= 3.1416 x (44.0/2)^2 x 52.8 = 80284.22 cm3 = 0.080284 m3
Pressure P = 3.10 MPa = 3.10 x 10^6 Pa
Molar gas constant R = 8.314 J/mol.K
Moles of CO = n = mass/molar mass of CO
=5140/28.01 = 183.50 mol
Ideal gas equation: PV = nRT
Temperature T = PV/nR
= 3.10 * 10^6 *0.080284/(183.50 * 8.314)
= 163.13 K = -110.02 deg C
Related Questions
Hire Me For All Your Tutoring Needs
Integrity-first tutoring: clear explanations, guidance, and feedback.
Drop an Email at
drjack9650@gmail.com
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.