Calculate the Concentration of dye in a total of 250mL in the volumetric flask.
ID: 490902 • Letter: C
Question
Calculate the Concentration of dye in a total of 250mL in the volumetric flask.
1. The concentration of the stock dye that will be provided is located in the lab handout posted. 3.54*10-4 M. 5.00 mL of the concentrated stock dye solution Obtain approximately 10 mL of the concentrated stock dye solution3. Use a volumetric pipette to transfer 5.00 mL of the concentrated stock dye solution into a 250 mL volumetric flask and dilute up to the mark with deionized water.
2. The concentration of dye in the 5 prepared standards. You will use the previously calculated dye concentration above to calculate the standards' concentrations.
Volume from volumetric flask (mL)
Volume of deionized water (mL)Volume from volumetric flask (mL)
8 2 6 4 4 6 2 8 0 10Explanation / Answer
Q.1: Given the volume of concentrated stock dye solution taken, Vi = 5.00 mL
concentration of concentrated stock dye solution, Mi = 3.54*10-4 M
Final volume, Vf = 250 mL
Applying law of dilution, MiVi = MfVf
=> Mf = MiVi / Vf = (3.54*10-4 M x 5.00 mL) / 250 mL
=> Mf = 7.08*10-6 M (answer)
Hence the concentration of dye in the 250 mL volumetric flask is 7.08*10-6 M.
Q.2: Standard-1: Applying law of dilution
MiVi = MfVf
=> 7.08*10-6 M x 2 mL = Mf x 10 mL
=> Mf = 1.416*10-6 M (answer)
Standard-2: Applying law of dilution
MiVi = MfVf
=> 7.08*10-6 M x 4 mL = Mf x 10 mL
=> Mf = 2.832*10-6 M (answer)
Standard-3: Applying law of dilution
MiVi = MfVf
=> 7.08*10-6 M x 6 mL = Mf x 10 mL
=> Mf = 4.248*10-6 M (answer)
Standard-4: Applying law of dilution
MiVi = MfVf
=> 7.08*10-6 M x 8 mL = Mf x 10 mL
=> Mf = 5.664*10-6 M (answer)
Standard-5: Since no deionized water is added Mf = Mi = 7.08*10-6 M (answer)
Related Questions
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.