Calculate return on equity for Allen Corporation given the following: The Allen
ID: 2728813 • Letter: C
Question
Calculate return on equity for Allen Corporation given the following:
The Allen Corporation had sales in 2013 of $69 million, total assets of $50 million and total liabilities of $25 million. The interest rate on the company's debt is 6.8 percent and its tax rate is 30 percent. The operating profit margin was 11.8 percent. What was the company's operating income and net income? What was the operating return on assets and return on equity? Assume that interest must be paid on all of the debt. The operating income was $ 8142000. The net income was $ 4509400. The operating return on assets was 16.3 %. The return on equity wasExplanation / Answer
Operating Income=0.118*69000000=8142000
Interest on the liability(debt)=0.068*25000000=1700000
Income before tax=8142000-1700000=6442000
Net Income=Income before tax*(1-Tax Rate)=6442000*(1-0.30)=4509400
Return on Assets=8142000/50000000=0.1628 or 16.3% (appx)
Equity(Networth)=Assets-Liability=50m-25m=25m
Return on Equity=4509400/25000000=0.1803=18.03%
Related Questions
Hire Me For All Your Tutoring Needs
Integrity-first tutoring: clear explanations, guidance, and feedback.
Drop an Email at
drjack9650@gmail.com
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.