What will the solution vapor pressure be for a solution of 2.23 mol of sucrose (
ID: 493004 • Letter: W
Question
What will the solution vapor pressure be for a solution of 2.23 mol of sucrose (C_12H_22O_11) dissolved in 1.000L of water at 20.0 degree C? The vapor pressure of pure water at 20.0 degree C is 17.5 torr. __ Osmosis is the net motion of a solvent toward a region of lower solvent concentration from a region of higher solvent concentration. Or otherwise stated: the net movement of a solute from a region of higher solute concentration to a region of lower solute concentration. The Important concept is that nature tries to disperse the solutes in a heterogeneous (liquid or gas phase) solution to produce homogeneous solution. This leads to a pressure that propels the components of the mixture. The equation used to describe this pressure is similar to the ideal gas law: Pi V = where n, R, T, and V have the same meanings as in the ideal gas law and Pi is the osmotic pressure and i is the van't Hoff factor. What is the osmotic pressure of 3.29 g of NaCl in 1.00 L of water at 20.0 degree C? ___Explanation / Answer
P0-Ps/P0 = n solute/n solvent
no of moles of solute (sucrose) n solute = 2.23moles
no of moles of solvent (water) n solvent = W/G.M.Wt = 1000/18 = 55.55moles
P0-Ps/P0 = n solute/n solvent
17.5-Ps/17.5 = 2.23/55.55
17.5-Ps = 2.23*17.5/55.55
17.5-Ps = 0.7025
-Ps = 0.7025-17.5
-Ps = -16.8
Ps = 16.8torr
b.
n = w/G.M.wt = 3.29/58.5 = 0.056moles
NaCl --------> Na^+ + Cl^-
i=2
Piv = insT
Pi = inST/V
= 2*0.056*0.0821*293/1
= 2.694atm
Related Questions
Hire Me For All Your Tutoring Needs
Integrity-first tutoring: clear explanations, guidance, and feedback.
Drop an Email at
drjack9650@gmail.com
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.