What will the top picture look like? Why is I = 10^13*(1.6*10^-19)(10^7) Is I =
ID: 1655857 • Letter: W
Question
What will the top picture look like? Why is I = 10^13*(1.6*10^-19)(10^7) Is I = N*e*v. ? q = Ne I = q/ delta time. Delta time is 1 sec? I didn't use v= 10^7 and got an answer of F = 1.6 * 10^-6 N. but was told it was wrong. Explain. They say F = 16 N PROBLEM #4 (+4 points) The illustration below shows a current carrying segment of wire within a magnetic f The arrow denotes the direction of the conventional current through the wire. figure to identify the following: direction of electrons in wire, the electrons, and direction of the net force on the wire. Please label each clearly using the ield (green). Draw on the direction of the force acting on following labels: e, Fe. and Fw, respectively. If the magnetic field has a strength of 1 T, the length of this segment is 1 meter long, and there are 1013 electrons moving in every meter of this wire at a speed of 10 m/s, determine the current in the wire and the magnitude of the net force on the segment of wire.Explanation / Answer
Magnitude of magnetic force will be:
F = BILsin90o = BIL
=> F = B x (n/L x v x e) x L
where n/L is no of electrons per unit length
=> F = 1 x (1013/1 x 107 x 1.6 x 10-19) x 1 = 16 N
current in the wire = (n/L) x e x v x L = (1013/1 x 107 x 1.6 x 10-19) = 16 A.
Related Questions
Hire Me For All Your Tutoring Needs
Integrity-first tutoring: clear explanations, guidance, and feedback.
Drop an Email at
drjack9650@gmail.com
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.