You need to prepare and use different solutions of sodium hydroxide (NaOH, 40.0
ID: 494251 • Letter: Y
Question
You need to prepare and use different solutions of sodium hydroxide (NaOH, 40.0 g/mol).
A) How many grams of NaOH are needed to prepare 500 mL of an aqueous 1.30M solution?
B) Explicitly describe how you would prepare this solution.
C) You then realize that you need a 1.10M NaOH solution. How much water should be added to the original 500 mL of 1.30M NaOH in order to achieve this dilution?
D) Finally, you use your 1.10M NaOH solution to titrate a solution of hydrochloric acid with unknown concentration. When 125.0 mL of the HCl solution are titrated, it takes 23.25 mL of your 1.10M NaOH to reach the endpoint. What is the molarity of the HCl solution?
Explanation / Answer
A) 26 grams
B) Amount present in 1 Liter = Molecular weight x Molarity
= 40 x 1.30 =52grams
For 500mL = 52/2 = 26 grams.
C) V1 x M1 = V2 x M2
500 x 1.30 = ? x 1.10
V2= (500 x 1.30)/1.10 =590.9mL
591 mL water is required.
D) V1 x M1 = V2 x M2
23.25 x 1.10 = 125.0 x ?
M2= (23.25 x 1.10)/125.0 = 0.2046
Molarity of Hcl solution = 0.20 M
Related Questions
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.