You need to prepare an acetate buffer of pH 5.54 from a 0.677 M acetic acid solu
ID: 556561 • Letter: Y
Question
You need to prepare an acetate buffer of pH 5.54 from a 0.677 M acetic acid solution and a 2.04 M KOH solution. If you have 825 mL of the acetic acid solution, how many milliliters of the KOH solution do you need to add to make a buffer of pH 5.54? The pKa of acetic acid is 4.76.
You need to prepare an acetate buffer of pH 5.54 from a 0.677 M acetic acid solution and a 2.04 M KOH solution. If you have 825 mL of the acetic acid solution, how many milliliters of the KOH solution do you need to add to make a buffer of pH 5.54? The pKa of acetic acid is 4.76 Number mLExplanation / Answer
Let volume of KOH be V mL
mol of KOH added = 2.04*V mmol
Before adding KOH
Before Reaction:
mol of CH3COO- = 0 mmol
mol of CH3COOH = 0.677 M *825.0 mL
mol of CH3COOH = 558.525 mmol
2.04*V KOH will react with 2.04*V of CH3COOH to form extra 2.04*V of base
After adding KOH
mol of CH3COOH = 558.525-2.04*V mmol
mol of CH3COO- = 0+2.04*V mmol
we have below equation to be used:
This is Henderson–Hasselbalch equation
pH = pKa + log {[conjugate base]/[acid]}
5.54 = 4.76+log {[CH3COO-]/[CH3COOH]}
log {[CH3COO-]/[CH3COOH]} = 0.78
[CH3COO-]/[CH3COOH] = 6.026
So,
(0+2.04*V)/(558.525-2.04*V) = 6.0256
0+2.04*V = 3365.4459 - 12.2922*V
(2.04+12.2922)*V = 3365.4459-0
V = 235 mL
Answer: 235 mL
Feel free to comment below if you have any doubts or if this answer do not work
Related Questions
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.