The first order reaction, SO_2Cl_2 rightarrow SO_2 + Cl_2, has a half-life of 8.
ID: 496246 • Letter: T
Question
The first order reaction, SO_2Cl_2 rightarrow SO_2 + Cl_2, has a half-life of 8.75 hours at 593 hours K. How long will it take for the concentration of SO_2Cl_2 to fall to 12.5% of its initial value? 26.2 hr 0.165 hr 6.06 hr 3.22 hr A plot of 1/[BrO^-] time is liner for the reaction: 3 BrO-(aq) rightarrow BrO_3^-(aq) + 2 Br^- (aq) What is the order of the reaction with respect to the hypobromite ion. BrO^-? 0 1 2 Hydrogen iodide decomposes at 800 K via a second-order process to produce hydrogen and iodine according to the following chemical equation. 2 HI(g) rightarrow H_2(g) + I_2(g) At 800 K it takes 142 seconds for the initial concentration of HI to decrease from 6.75 x 10^-2 M to 3.50 10^-2 M. What is the rate constant for the reaction at this temperature? 10.3 M^-1s^-1 1.95 x 10^3 M^-1s^-1 5.12 x 10^-4 9.69 x 10^-2 M^-1s^-lExplanation / Answer
Ans. 8. Half- life of a second order reaction if given by-
t1/2 = 0.693 / k - equation 1
where,
t1/2 = half-life
k = rate constant
Putting the values in equation 1-
8.75 hr = 0.693 / k
Or, k = 0.693 / 8.75 hr = 0.000792 hr-1
Thus, rate constant for the reaction = 0.000792 hr-1
Step 2: Now, using First order kinetics-
ln [A]t = - kt + ln [A]0 -equation 2
where, [A]t = Final concentration of reaction
[A]0 = Initial concentration of reactant
k = rate constant
t = time of reaction
Let [A]0 = 100.
Then, [A]t = 12.5 % of 100 = 12.5
Putting the values in equation 2-
ln (12.5) = - (0.000792 hr-1) t + ln 100
or, 2.5257 = - (0.000792 hr-1) t + 4.6051
or, 2.5257 – 4.6051 = - (0.000792 hr-1) t
or, t = -2.0794/ (0.000792 hr-1)
or, t = 2625.50 hr
Thus, required time = 2625.50 hr
#9. Second order kinetics-
(1/ [A]t) = - kt + (1/[A]0)
- in form of Y = mx + C
Plotting for (1/ [A]) vs time gives straight line with intercept of (1/[A]0).
Thus, the reaction is second order.
Correct option. C. 2.
#10. Second order kinetics-
(1/ [A]t) = - kt + (1/[A]0) - equation 3
Putting the values in equation 3-
[1/ (3.5 x 10-2 M)] = - k (142 s) + [ 1/ (6.75 x 10-2 M)]
Or, 28.571 M-1 = - k (142 s) + 14.815 M-1
Or, (28.571 – 14.815) M-1 = - k (142 s)
Or, k = - (13.756 M-1 / 142s)
Or, k = - 0.09687 M-1s-1
Or, k = -9.69 x 10-2 M-1s-1
Thus, rate constant =-9.69 x 10-2 M-1s-1.
Note: the -ve sign indicates that concentration of reactant decrease with time.
Correct option. D.
Related Questions
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.