A gas mixture contains 10.0 g He, 10.0 g Ne, and 10.0 g Ar. If the total pressur
ID: 498270 • Letter: A
Question
A gas mixture contains 10.0 g He, 10.0 g Ne, and 10.0 g Ar. If the total pressure of the mixture is 600.0 mmHg. determine the partial pressure of Ne in the sample. A) 461.5 mmHg B) 138.5 mmHg C) 92.31 mmHg D) 46.15 mmHg 6. 6. A gas mixture contains 10.0 g He, 10.0 g Ne, and 10.0 g Ar. If the temperature of the sample is 300.0 K, which component has the highest average kinetic energy? A) He B)Ne C) Ar D) All components have the same average kinetic energy 7. A gas mixture contains 10.0 g He, 10.0 g Ne, and 10.0 g Ar. If the temperature of the sample is 300.0 K, which component will effuse (leak out of a small hole) fastest? A) He B) Ne C) Ar D) All components will effuse at the same rateExplanation / Answer
5. Mole of He =10g/4g=2.5 mole
Mole of Ne = 10g/20.18g =0.50 mole
Mole of Ar = 10g/39.95g = 0.25 mole
Total no of moles = 3.25 mole
Mole fraction of He = 2.5/3.25 = 0.7692
Mole fraction of Ne = 0.50/3.25 = 0.1538
Mole fraction of At = 0.25/3.25 = 0.0769
Partial pressure of Ne = 600 ×0.1538 = 92.28mmHg
Therefore , The answer is C) 92.31
6.The answer is A) He because lower molar mass gas will have higher kinetic energy
7.The answer is A) He because lower the molar mass and higher will be speed and effusion will be fast.
Related Questions
Hire Me For All Your Tutoring Needs
Integrity-first tutoring: clear explanations, guidance, and feedback.
Drop an Email at
drjack9650@gmail.com
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.