Calculate the volume of glacial acetic acid (17.6 M) and mass of sodium acetate
ID: 500810 • Letter: C
Question
Calculate the volume of glacial acetic acid (17.6 M) and mass of sodium acetate (mm = 82.03) required to make 102 ml of 0.20 M buffer at pH 4.85. The Ka of acetic acid is 1.4 times 10^-5. (this question is challenging, use the background section and your book for help). Consult the table of Ka values in the back of your textbook and suggest acid/conjugate base system (mono-protic acid only) that would yield a strong buffer capacity at pH of 8.60 (the buffer must be strong compared to others of the same molarity). Explain your selection (simply and succinctly). A buffer solution is prepared by mixing 20.0 mL of 0.032 M benzoic acid C_6H_5COOH(aq) solution with 25.0 mL of 0.022 M NaC_6H_5COO_(aq). What is the pH of the buffer produced? (K_a of benzoic acid = 6.2 times 10^-5).Explanation / Answer
Q1.
Vacid for a buffer:
the equation for a buffer:
pH = pKa + log(A-/HA)
pKa = -log(Ka) = -log(1.4*10^-5) = 4.85387
mol of acid = MV = 17.6*V
mol of acetate = mass/MW = x/82.03
V = 102 mL of 0.2 M buffer
total buffer mol
MV = 102*0.2 = 20.4 mmol = 20.4*10^-3 = 0.0204
pH = 4.85 so:
pH = pKa + log(A-/HA)
4.85 = 4.85387 + log(A-/HA)
A-/HA = 10^(4.85-4.85387) = 0.99112
A- = HA*0.99112
now..
A- + HA = 0.0204
HA*0.99112 + HA = 0.0204
1.99112*HA = 0.0204
HA = 0.0204/1.99112 = 0.0102454 mol
A- = HA*0.99112 = 0.0102454 *0.99112 = 0.010154
mass of salt = mol*MW = 0.010154*82.03 = 0.83293262 g of Sodium Acetate
for acid:
M = mol/V
V = mol/M = 0.0102454 /17.6 = 0.000582125 liters = 0.582 mL
This must be diluted to V = 102 mL of ionized water
Please consider posting multiple questions and subquestions in different set of Q&A. According to Chegg's guidelines, we are not allowed to answer to multiple questions in a single set of Q&A
Related Questions
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.