At 25 degree C, 64.0 grams of oxygen and 44.0 grams of dinitrogen oxide were pla
ID: 503538 • Letter: A
Question
At 25 degree C, 64.0 grams of oxygen and 44.0 grams of dinitrogen oxide were placed in a 10.0 liter container where the following equilibrium was established. N_2O(g) + O_2(g) NO_2(g) At equilibrium, the NO_2 concentration was 0.100 M. Set up an equilibrium table with all the relevant information inside the table Write the equilibrium expression. What is the equilibrium concentration of O_2? What is the equilibrium concentration of N_2O? What is the value of K_c for this reaction? Does this reaction favor the products or the reactants?Explanation / Answer
Moles= mass/molar mass
Moles of O2= 64/32= 2M, Moles of N2O= 44/44=1M
Molarity= Moles/unit volume (L)
Molarity (M) : O2= 2/10=0.2, N2O= 1/10=0.1
Let x= drop in concentration of N2O to reach equilibrium.
The reaction is N2O(g) + 1.5O2(g) ----->2NO2
At equilibrium [N2O] =0.1-x, [O2] =0.2-1.5x and [NO2] =2x
Given [NO2]=2x=0.1, x=0.05
At equilibrium [N2O] =0.1-0.05=0.05M, [O2]=0.2-1.5*0.05 =0.125M, [NO2] =0.1M
KC= [NO2]2/ [N2O] [O2]1.5 = (0.1)2/ (0.05*(1.25)1.5= 0.143
Lower values of Kc favors the reactants. Higher value of KC favours the products. Here it is reactant favoured.
Related Questions
Hire Me For All Your Tutoring Needs
Integrity-first tutoring: clear explanations, guidance, and feedback.
Drop an Email at
drjack9650@gmail.com
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.