Calculate the concentration of hydronium ion of both buffer solutions at their s
ID: 504962 • Letter: C
Question
Calculate the concentration of hydronium ion of both buffer solutions at their starting pHs. Calculate the moles of hydronium ion present in 20.0 mL of each buffer. A change of pH by 1 unit means a change in hydronium ion concentration by a factor of 10. Calculate the number of moles of NaOH that would theoretically be needed to decrease the moles of hydronium calculated in #1 by a factor of 10 for each buffer. Are their any differences between your experimental results and the theoretical calculation. Which buffer had a higher buffering capacity? Why?Explanation / Answer
(1)
We know that
pH=-log [H+]
[H+]=10-pH mol/lit
In 20 ml solution means 0.02 lit
Moles of [H+]=10-pH*0.02 moles
(2)
If pH increases 1
So [H+]=10-pH-1
So moles of hydronium ion decreasing by 10 factor.
So we know that pH+pOH=14
So [OH-]=10-pOH=10-14+pH+1
So [NaOH]=10-14+pH+1
Moles of NaOH increasing by 10 factor.
(3)
Buffer solution is able to retain almost constant pH when small amount of acid/base is added. Quantitative measure of this resistance to pH changes is called buffer capacity.A solution with more weak base, [A-], has a higher buffer capacity for addition of strong acid.
So if increasing pH by 1 factor then NaOH concentration increasing by 10 factor.So buffer capacity is higher.
Related Questions
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.