Calculate the concentration of borax solution (mol/L) if ittakes 0.76mL of 3M H
ID: 684842 • Letter: C
Question
Calculate the concentration of borax solution (mol/L) if ittakes 0.76mL of 3M H2SO4 to neutralize a 10mLsample of Borax. 2Na++ 2B(OH)4-+H2SO4--->2B(OH)3+2Na++SO42-+2H2O I'm having trouble with where to start and what the molecularformula is for borax? Calculate the concentration of borax solution (mol/L) if ittakes 0.76mL of 3M H2SO4 to neutralize a 10mLsample of Borax. 2Na++ 2B(OH)4-+H2SO4--->2B(OH)3+2Na++SO42-+2H2O I'm having trouble with where to start and what the molecularformula is for borax?Explanation / Answer
No. of moles of H2SO4 is = Molarity *Volume in L = 3M * ( 0.76 mL/ 1000 ) =0.00228 moles So, the no . of moles of Borax in the sample = No. of moles ofH2SO4 required to neutralize =0.00228 moles Therefore concentration of Borax is ,M = No. of moles / Volumein L = 0.00228 / ( 10 /1000 ) = 0.228 moles / L Molecular formula of Borax is Na2B4O7·10H2ORelated Questions
Hire Me For All Your Tutoring Needs
Integrity-first tutoring: clear explanations, guidance, and feedback.
Drop an Email at
drjack9650@gmail.com
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.