At a constant pressure of 0.854 atm, a chemical reaction takes place in a cylind
ID: 508516 • Letter: A
Question
At a constant pressure of 0.854 atm, a chemical reaction takes place in a cylindrical container with a movable piston having a diameter of 60.0 cm . During the reaction, the height of the piston drops by 70.0 cm . (The volume of a cylinder is V=()(r^2)(h), where h is the height; 1Latm=101.325J.)
A: What is the change in volume in liters during the reaction? Express your answer with the appropriate units.
B: What is the value in joules of the work w done during the reaction? Express your answer with the appropriate units.
Explanation / Answer
a)change in volume= pi*r^2*h
=pi*(0.6)^2*(0.70)=0.791 m3
b)work done=-P*change in volume =- 0.854*1.0123*10^5*(0.791)=-68.38*10^3j= -68.38KJ
Related Questions
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.