At a certain temperature, the half-life of the first order decomposition of phen
ID: 509478 • Letter: A
Question
At a certain temperature, the half-life of the first order decomposition of phenol (shown below) is 1.94 hr.
phenol cyclopentadiene + carbon monoxide
Answer the following questions about the decomposition of phenol and report all answers to three significant figures.
1. If the initial concentration of phenol is 4.89×10-4 M, calculate the time (in hr) required for the concentration of phenol to decrease to 27.5 % of the initial concentration.
2. If the initial concentration of phenol is 4.89×10-4 M, calculate the concentration (in M) after 1.48 hr.
Explanation / Answer
Ans 1 -
t1/2 = 0.693 / K
N = N0 e -kt
t = time
N = concentration of reactant at any time
N0 = initial concentration
initial concentration = 4.89×10-4 M
if the concentration is decreased by 27.5 % tha 100-27.5 = 72.5 % is left
so,
K = 0.693 / t1/2
t half = 1.94 hr
1.94 hr = 6984 sec
K = .693 / 6984
K = 9.92 x 10-5
concentration after time is = 72.5 % x 4.89×10-4 M
= .0725 x 4.89×10-4 M
= 3.545 x 10-5
N = 3.545 x 10-5 M
putting in eq -
N = N0 e -kt
3.545 x 10-4 = 4.89 x 10-4 e-9.92 x 10-5 t
ln [3.545 x 10-4 / 4.89 x 10-4 ] = - K t / 2.303
-.32 = - 9.92 x 10-5 t
0.32/ 9.92 x 10-5 = t
t = 3225.8 sec
t = .896 hr
approx = .9 hr
Ans 2 - N = N0 e -kt
K = 0.693 / t 1/2
K =.693 / 1.94 = 0.357
N = unknown
N = 4.89 x10-4 e -0.357 t
N = 4.89 x10-4 e -0.357 x 1.48
N = 4.89 x10-4 x .589
N =2.88 x10-4 M
Related Questions
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.