At a certain temperature, the half-life of the first order decomposition of phen
ID: 509683 • Letter: A
Question
At a certain temperature, the half-life of the first order decomposition of phenol (shown below) is 1.94 hr. phenol rightarrow cyclopentadiene + carbon monoxide Answer the following questions about the decomposition of phenol and report all answers to three significant figures. If the initial concentration of phenol is 4.89 times 10^-4 M, calculate the time (in hr) required for the concentration of phenol to decrease to 27.5 % of the initial concentration. 0.896 hr If the initial concentration of phenol is 4.89 times 10^-4 M, calculate the concentration (in M) after 1.48 hr. 2.82*10^- 5 MExplanation / Answer
half life = 1.94 hour
use the relation between rate constant and half life for 1st order reaction,
rate constant, k = 0.693/half life
= 0.693/1.94 hour
= 0.357 hour-1
1)
[A]o = 4.89*10^-4 M
[A] = 27.5 % of [A]o = 0.275*4.89*10^-4 M = 1.345*10^-4 M
use integrated rate law for 1st order reaction:
ln [A] = –kt + ln [A]o
ln(1.345*10^-4) = - (0.357)*t + ln (4.89*10^-4)
(0.357)*t = 1.291
t = 3.62 hour
Answer: 3.62 hour
2)
ln [A] = –kt + ln [A]o
ln[A] = - (0.357)*1.48 + ln (4.89*10^-4)
ln [A] = -8.152
[A] = 2.88*10^-4 M
Answer: 2.88*10^-4 M
Related Questions
Hire Me For All Your Tutoring Needs
Integrity-first tutoring: clear explanations, guidance, and feedback.
Drop an Email at
drjack9650@gmail.com
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.