A 25.0-g sample of nitrogen, N_2, has a volume of 50.0 Land a pressure of 630 mm
ID: 509740 • Letter: A
Question
A 25.0-g sample of nitrogen, N_2, has a volume of 50.0 Land a pressure of 630 mmHg. What is the temperature of the gas? Cyclopropane, C_3H_4, is a general anesthetic. A 6.0-L sample has pressure of 5.0 atm. What is the volume of the anesthetic given to a patient at a pressure of 1.0 atm? If a gas occupies 2 L at 273 degree C, what is the volume at 0 degree C if the pressure does not change? A mixture of three gases, A, B, and C, has a total pressure of 8.5 atm. If the pressure of gas A is 2.4 atm and the pressure of gas B is 1.7 atm, what is the pressure of gas C?Explanation / Answer
Question 10
m = 25 g of N2
mol = mkass/MW = 25/28 = 0.89285 moles of N2
V = 50 L, OP = 630 mm Hg, T = ?
Apply ideal gas law
PV = nRT
P = pressure, 630 mm Hg, V = volume, 50 L, moles = 0.89285 moles of N2, R = 62.3 mm Hg - L / mol K
T = ? in abs
so
T= PV/(nR)
T = (639*50)/(62.3*0.89285) = 574.386 K
T = 574.386-273 = 301.386º C
Related Questions
Hire Me For All Your Tutoring Needs
Integrity-first tutoring: clear explanations, guidance, and feedback.
Drop an Email at
drjack9650@gmail.com
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.